Amit a gyermekek alvásáról tudunk

/ március 25, 2022

A rendszeres, kiegyensúlyozott délutáni alvás hozzájárul a minőségi éjszakai alváshoz, napközben pedig elkerülhetők a túlfáradásból adódó hiszti-rohamok és a nyűgösség.

A nappali alvás nem kevésbé fontos, mint az éjszakai. A kisgyerekek ugyanis még nem tudnak 10-12 órát egyfolytában ébren lenni, 5-6 óra elteltével elfáradnak. Az idegrendszerük is megviselődik, főként, ha túl sok inger éri őket napközben. Optimális fejlődésük, idegrendszeri érésük csak akkor lehet zavartalan, ha a napjaik egy meghatározott napirend szerint zajlanak és kellő mennyiségű és minőségű alvást biztosítunk számukra mind napközben, mind éjszaka.

Mikor, mennyit kellene aludnia?

Egy éves koruk körül a gyerekek nappal két alkalommal is alszanak, azonban 2 éves koruk körül általában már elegendő az egyszeri délutáni alvás is. Mivel a gyerekek alvásigénye bizonyos keretek között eltérhet, teljesen normális, ha óvodás korú csemeténk délután 1 óra alvással is beéri, főként, ha éjszakai alvása legalább 10-12 óra és nem zavarják meg gyakori ébredések. Vannak olyan gyerekek is, akik délután akár 3-4 órát is képesek aludni. 3-4 éves kortól azonban érdemes arra odafigyelni, hogy ne aludják túl magukat, mert az már az éjszakai pihenés rovására megy.

Ha a gyerek már nem akar aludni

Sok kisgyerek 4 éves kora után már nem igényli a délutáni alvást, de a legtöbben egészen iskolás korig ragaszkodnak az ebéd utáni pihenéshez. A napközbeni alvás elhagyását nem szükséges sürgetni, még akkor sem, ha 2 éves gyermekünk kétszer is alszik a nappal folyamán. Azok a gyerekek, akik bölcsődébe vagy napközibe járnak, könnyen hozzászoknak a rutinhoz, hiszen a délutáni alvás része az bölcsődei vagy óvodai programnak.

Mi segít, hogy délután is aludjon a kicsi?

Négyéves kor alatt mindenképpen jó, ha a gyermekünk délután is alszik legalább fél- egy órát, de előfordulhat, hogy nehezen alszik el. Az alábbi tanácsok segíthetnek, hogy áthidaljuk az altatással kapcsolatos nehézségeket.

  • Előre tervezzük meg a napi programot és gyermeket időben fektessük le.

  • A délutáni alvást érdemes közvetlenül ebéd utánra időzíteni, akkor az evés- emésztés hatására mindenki kicsit elálmosodik.

  • A nappali alvások időzítése sokkal nagyobb pontosságot igényel. Ha túl korai az időzítés, a gyermek nem lesz elég álmos. Ha túl késői, akkor pedig túlpörög, szintén nem fog könnyen elaludni vagy az esti alvásidő kerül veszélybe.

  • Ajánlott, hogy a pihenés ne tartson tovább 2 óránál és lehetőleg ne nyúljon bele 16 óra utáni, délutáni időszakba.

  • Azért, hogy a gyermek könnyen elkülönítse az éjszakai alvást a nappalitól, ne sötétítsük le teljesen a szobáját és nem kell, hogy mindenki lábujjhegyen lépkedjen. A napközbeni megszokott zajok, hangok hozzátartoznak a nappalokhoz, amihez a gyerekek könnyen hozzászoknak.

  • Ha gyermekünk éjszaka rossz alvó, ne próbáljuk megszüntetni a délutáni alvásokat. Ha a gyerek nagyon fáradt lesz estére, lehetséges, hogy az éjszakai elalvás még nehezebben megy majd és többször fel fog ébredni.

A gyerekeknél a szeparációs szorongás és a változások – például a bölcsődébe, óvodába járás, költözés – átmenetileg alvásproblémákat okozhatnak: nem akarnak elaludni, többször felébrednek éjszaka is. Ilyenkor igyekezzünk többet lenni gyermekünkkel, aktívan részt venni a játékaiban, több figyelmet szentelni neki. Este ne hagyjuk el a megszokott szeánszunkat: az esti mesét, hátsimogatást, összebújást.

Ahogy nő csemeténk, úgy változik alvásigénye és módosul a napirendje. Kövessük ezeket a változásokat, ne ragaszkodjunk görcsösen az eddigi rendszerhez, alakítsuk át kicsit, hogy a gyerek megváltozott igényeihez leginkább passzoljon.

Rosszul alszik a világ gyermekeinek 25%-a. A minőségi alvás rovására mehet a gyermekeknél az elhízás, a különböző balesetekből adódó sérülések, az érzelmi problémák, az agresszivitás, a zaklatott idegállapot, a frusztráltság, a hiperaktivitás, a figyelemzavar.

Az gyermeki egészséges alvás tízparancsolatát, melyben lényegi javaslatok találhatóak a szülők számára:

1. Győződjünk meg róla, hogy gyermekünk a korosztályának megfelelő mennyiségű alvás biztosított.

2. Következetesen tartasák be a felkelési és lefekvési időszakokat a hétvégéken is.

3. Fontos, hogy kényelmes ruházatot viseljen a gyermek az ágyban, beleértve a jó nedvszívó képességű pelenkákat.

4. Érdemes bátorítani a gyermeket az önálló elalvásra.

5. Kerüljük az erős fények használatát mind a lefekvés, mind az alvás, mind a felkelés alkalmával.

6. Száműzzük a hálószobából az elektronikus készülékeket: televíziót, számítógépet, mobiltelefont.

7. Tartsuk be a rendszeres, rutinszerű étkeztetést.

8. Alakítsunk ki a gyermek korának megfelelő napi rutint.

9. Biztosítsunk a gyermek számára időt a szabadban való időtöltésre, játékra.

10. Ne adjunk a gyermeknek koffeintartalmú ételeket vagy italokat.

Alvási fázisok szerepe a gyermek fejlődésében

Aktív alvás (más néven REM alvás): a légzés szaporábbá válik, a gyermek mozgolódhat, izmai megfeszülhetnek. Könnyen ébredhet ebben a szakaszban.

Mély alvás: A baba nem mozog, nyugodtan alszik, légzése egyenletes, lassabb. Nehéz felébreszteni ebben a szakaszban.A tipegők rövidebb alvási ciklusokkal rendelkeznek, mint a felnőttek. Nagyjából elalvást követően 20 perc után fokozatosan belép a kisded a mély alvási szakaszba, ahonnan már nem olyan könnyű felébreszteni.

A kisded alvási fázisa csak 50-60 perces. Így akár óránként jelentkezhet felszínesebb alvás gyermeküknél. Körülbelül egy órával azután, hogy elalszik, kicsit mozgolódni kezd, szabálytalanul lélegzik, grimaszol, izmai megfeszülnek. Újra beléphet a felszínesebb alvásba. A mélyből könnyű alvásba történő átlépés nagyon sérülékeny, a baba könnyen felébredhet éhség esetén, fájdalma lehet, fázhat. Ez egyfajta túlélési ösztön is, hiszen ha nagyon mélyen aludna gyermeke, nem tudna jelezni szükségletei esetén.

A gyakori aktívabb alvási szakaszoknak köszönhetően így az édesanya az éjszaka folyamán nem mindig elegendő mennyiségű és minőségű alvásban részesül. A nehezebb időszakokban próbáljon nappal lepihenni gyermekeével együtt a háztartási munkát pedig tegye félre. Ne beszéljen a gyermekhez, ha megébred éjjel. Legyen halvány fény a szobában, ne kapcsoljon erős fényt, ha a baba mocorog.

Forrás: kidshealth.com, parenting.com